Strona główna

Strona główna

Left Banner

Jak przyrządzić małże?

In: Root On: Comment: 0

Małże uwielbiają towarzystwo wyrazistych smaków. Do gotowania można dodać trochę wermutu lub białego wina. Można je także dusić z dodatkiem szalotki, czosnku lub ziołami. Ciekawe są również połączenia typowo azjatyckie: z kokosem, imbirem, pędami trawy cytrynowej lub chili.

Niektórym przygotowanie posiłku z małży kojarzy się z wielką sztuką kulinarną. A to nic trudnego. Gotowanie zajmuje kilka minut. Prawdziwą sztuką jest małże doprawić i wybrać te, które nadają się do przyrządzenia posiłku.

Małże, w Polsce zwane również omułkami lub mulami, to jedne z najpopularniejszych mięczaków, które uważane są za prawdziwy rarytas. Nie zawsze jednak tak było. Dawniej były jednym z podstawowych posiłków rybaków. Dziś trzeba za nie słono płacić w restauracjach.

Małże, tak jak większość owoców morza, są bardzo zdrowe i bogate w nienasycony kwas Omega 3. Najlepsze są podobno te z Atlantyku. W Polsce najłatwiej dostaniemy małże mrożone, które kupić można w dużych supermarketach lub w sklepach z owocami morza.

Jak sprawdzić czy małże nadają się do gotowania?

Przyrządzamy jedynie żywe małże. Przed gotowaniem należy więc dokładnie sprawdzić, czy zakupione przez nas małże są świeże. Jeśli skorupka jest otwarta, oznacza to, że małż jest martwy lub przebywał w cieple. Opukujemy skorupkę o twardą powierzchnię - jeśli skorupka się zamknie, małża można ugotować. Jeśli skorupka się nie domknie, małż nie nadaje się do spożycia (spożywanie martwych małży może doprowadzić do silnego zatrucia). Należy również odłożyć małże, których skorupki są pęknięte. Następnie małże myjemy w ciepłej wodzie ostrzejszą stroną myjki, zeskrobujemy wszelkie narośla oraz oczyszczamy skorupki z piasku.

Małże przechowujemy w lodówce w misce nakrytej wilgotną szmatką (do dwóch dni), choć najlepiej spożywać je w dniu zakupu. Małży nie powinno się przechowywać w wodzie. Jedyny kontakt z wodą występuje podczas mycia skorupek. Jeśli przyrządzamy małże mrożone, należy je rozmrażać powoli, najlepiej w lodówce lub zimnej wodzie.

Comments

Leave your comment